MainRegistrationLogin yenilenebilir enerjiler web sitesine hoş geldiniz Tuesday, 2020-05-26, 4:19 AM
  rüzgar enerjisi Welcome Guest | RSS

 
 
Rüzgar Enerjisi
Rüzgar Nedir?
Yüksek Basınç alanlarından alçak basınç alanlarına doğru olan, yatay yönlü hava hareketlerine rüzgar denir. Rüzgarların hızı Anemometre adı verilen aletlerle ölçülür. Rüzgarların oluşmasının nedeni komşu iki yer arasındaki basınç farkıdır. Iki yer arasındaki basınç eşitlenince rüzgar durur.
Rüzgar Çeşitleri
Rüzgarlar başlıca üç gruba ayrılır:
1. Sürekli rüzgarlar
2. Devirli (mevsimlik) rüzgarlar
3. Yerel rüzgarlar

 
1. Sürekli rüzgarlar
Yıl boyunca aynı yönde esen rüzgarlardır. Diğer bir deyişle daimi daimi yüksek basınç alanlarından alçak basınç alanlarına doğru esen rüzgarlardır. Sürekli rüzgarlar; alizeler, Batı Rüzgarları ve Kutup Rüzgarları olmak üzere UCE ayrılır. Sürekli Rüzgarların Özellikleri Sürekli aynı yönde eserler. Dünyanın günlük hareketinin etkisiyle hareket ettikleri yönün kuzey yarımkürede sağına, güney yarımkürede Solna saparlar. Estikleri bölgeleriniklimini etkilerler.
a) Alizeler
30 ° kuzey 30 ° paralelleri çevresindeki dinamik yüksek basınç kuşağından ekvatordaki alçak basınç kuşağına doğru yıl boyunca esen rüzgarlardır güney ve. Dünyanın günlük hareketine bağlı olarak kuzey yarımkürede kuzeydoğudan, güney yarımkürede güneydoğudan eserler. Alizeler, Tropikal kuşaktaki karaların doğu kıyılarına yağış bırakır. Sıcak kuşaktaki OKYANUS akıntılarının oluşmasında ve yönlerinde etkilidir.
b) Batı Rüzgarları
30 ° enlemlerindeki dinamik alçak basınç kuşaklarından 60 ° enlemlerindeki dinamik alçak basınç kuşaklarına doğru esen rüzgarlardır. Dünyanın Ekseni etrafındaki hareketinin etkisiyle kuzey yarımkürede güneybatıdan, Güney yarımkürede kuzeybatıdan eserler. Orta kuşak karalarının batı kıyılarına bol yağış bırakırlar. 60 ° enlemlerinde Kutup Rüzgarları ile karşılaşarak cephe yağışlarına yol Acarlar. Orta kuşaktaki OKYANUS akıntılarını ve yönlerini etkilerler.
c) Kutup Rüzgarları
Kutuplardaki termik yüksek basınç alanlarından 60 ° enlemlerindeki dinamik alçak basınç alanlarına doğru esen soğuk rüzgarlardır.

2. Mevsimlik Devirli rüzgarlar (Musonlar)
Birbirine komşu olan büyük kara parçaları ile okyanusların yıl içerisindeki farklı oranda ısınma ve soğumalarına bağlı olarak Oluşan basınç alanları arasında eserler. a) Yaz Musonu
Yaz mevsiminde çabuk ısınan Asya islerinde alçak basınç alanı oluşur. Geç ısınan Hint okyanusu ise yüksek basınç alanı halindedir. Bu nedenle yaz musonları denizden karaya doğru eser. Mayıs-Ekim ayları arasında etkili olurlar. Yaz musonları Deniz ve okyanuslardan kaynaklandıkları için bol nem Taşır ve etkili olduğu yerlere bol yağış bırakırlar.
b) Kış Musonu
Kış mevsiminde Asya'nın iç kısımları çok soğur ve burada güçlü bir yüksek basınç alanı oluşur. Güneyindeki Hint Okyanusu ile Büyük Okyanus güneydoğusundaki ise geç soğudukları için birer alçak basınç alanı halindedir. Bu basınç farklılığı, kış mevsiminde Asya içlerinden Hint ve Büyük Okyanus'a doğru esen rüzgarların oluşmasına neden olur. Bunlara kış musonları adı verilir. Kış musonları karadan geldikleri için soğuk ve kurudurlar. Bu nedenle yağış getirmezler. Ancak okyanusu geçerken nem aldıkları için Asya'nın güneydoğusundaki adalara yağış bırakırlar. Görüldüğü Yerler Güney Asya ile Hint Okyanusu arasında Kuzey Amerika ile Meksika Körfezi arasında Batı Afrika ile Gine Körfezi arasında Doğu Afrika ile Hint okyanusu arasında Doğu Asya ile Büyük Okyanus'a bağlı denizler arasında

3. Yerel rüzgarlar
Bunların bir kısmı, genel hava dolaşımına bağlı rüzgarların yerel olarak bazı değişikliklere uğramasıyla oluşur. Bazıları da tamamen yöresel basınç farkları sonucunda oluşurlar.
a) Meltemler (Günlük Devirli rüzgarlar)
Birbirine yakın iki ayrı özellikteki alanın, gün içerisinde farklı soğumasına bağlı olarak oluşur ve gece ile gündüz arasında ısınıp yön değiştirir derecede. Kara ve Deniz Meltemleri
Gündüz, Karalar daha fazla ısınarak alçak basınç alanı oluşur. Denizler ise daha serin olduğu için yüksek basınç alanıdır. Bunun sonucunda denizden karaya doğru serin bir rüzgar eser. Buna Deniz Meltemi denir. Deniz melteminin Ege kıyılarındaki adı İmbat'tır. Deniz Meltemi yağış getirmez. Gece ise, Karalar daha fazla soğur ve yüksek basınç alanı oluşur. Denizler daha sıcaktır ve basınç azdır. Bunun sonucunda da, karadan denize doğru rüzgar eser. Bu rüzgarlara kara Meltemi denir. Dağ ve Vadi Meltemleri
Yanyana bulunan bağlarla alçak düzlüklerin gün içinde farklı ısınma ve soğumalarına bağlı oalrak oluşur. Gündüz, dağ yamaçları vadilerden daha çok ısındığı için basınç azdır. Bu nedenle rüzgar, vadiden Yamaç yukarı eser. Bu RÜZGARA Vadi Meltemi denir. Gece ise yamaçlar vadilere oranla fazla soğuduğu için rüzgar dağdan vadiye doğru eser. Bu RÜZGARA dağ veya Yamaç Meltemi denir.
b) Sıcak Yerel rüzgarlar
Bunlar geldikleri yerlere göre sıcak olan rüzgarlardır. Fon (Föhn) Rüzgarı
Bu rüzgar Yamaç boyunca yükselen hava kütlesinin bir dağı aşarak diğer yamaçta alçalmasıyla oluşur. Yükselen hava onu 100m'de 0,5 ° C soğur. Oysa dağın diğer yamacında alçalmaya başlayınca onu 100m'de 1 ° C ısınır. Bunun nedeni kuru havanın alçalırken sürtünmenin de etkisiyle daha çok ısınmasıdır. İşte bu hava akımına Fön rüzgarı denir. En tipik biçimiyle İsviçre Alpleri'nin kuzey yamaçlarında etkili olan Föhn rüzgarı Türkiye'de Toroslar ve Kuzey Anadolu Dağları'nda etkilidir. Etkili Olduğu Yerlerde Sıcaklığı ve buharlaşmayı artırır. Bitkilerin Olgunlaşma ve Hasat Süresini kısaltır. Havanın nem açığını artırır. Yağış oluşumunu engeller. Kar erimelerine neden olur. Bağıl nemi azaltır. Havanın nem taşıma kapasitesini artırır.
Sirokko Büyük Sahra'dan kaynaklanan Cezayir ve Tunus üzerinden Akdeniz'e doğru esen sıcak ve kuru bir rüzgardır. Akdeniz'i geçerken nem alarak İspanya, Fransa ve İtalya'nın güney kıyılarına yağış bırakır.
Hamsin
Afrika'nın kuzeyindeki kara içlerinden Libya ve Mısır'ın kıyıya yakın bölgelerine doğru eser. Sıcak, kuru ve bunaltıcıdır. Samyeli (Keşişleme)
Türkiye'nin güney bölgelerinde esen sıcak bir rüzgardır. Sıcak, kuru ve bunaltıcıdır. Yaz aylarında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde buharlaşmayı aşırı artırarak Kuraklığa neden olur Özellikle derecede.
c) Soğuk Yerel rüzgarlar Bora
Dalmaçya kıyılarında, Dinar Alpleri'nden Adriya Denizi'ne doğru esen soğuk ve kuru rüzgarlardır. Hızları fazladır.
Mistral
Fransa'nın Rhone vadisini izleyerek Akdeniz'e doğru esen soğuk ve kuru rüzgardır.
Krivetz
Romanya'da Aşağı Tuna ovasından Karadeniz'e doğru esen soğuk ve kuru rüzgardır.
d) Tropikal rüzgarlar
Sıcak kuşakta, ani basınç farklarından kaynaklanan ve hızları saatte 100-150 km'ye kadar çıkabilen rüzgarlardır. Daha çok okyanuslar üzerinde oluşurlar. Sarmal hava hareketleri halinde olduklarından, genellikle hortumlara neden olurlar. Tropikal rüzgarlara, Asya kıyılarında Tayfun, Meksika Körfezi kıyılarında Hurricane, Afrika'nın bazı kesimlerinde ve Latin Amerika kıyılarında da Tornado adı verilir. Türkiye gibi denizler ve Karalar arasında büyük basınç farkının oluşmadığı bu bölgelerde rüzgarlar etkili değildir.


Devamı: http://www.bilgiustam.com/ruzgar-nedir-cesitleri-nelerdir/ # ixzz0gcbuJrR0
 
 
Login form

ara

takvim
«  May 2020  »
SuMoTuWeThFrSa
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

arşiv

puan ver
Rate my site
Total of answers: 11

Site friends
 • Create your own site

 • sayaç

  Total online: 1
  Guests: 1
  Users: 0

   

  Copyright MyCorp © 2020
  Website builderuCoz