MainRegistrationLogin yenilenebilir enerjiler web sitesine hoş geldiniz Sunday, 2020-07-05, 11:46 PM
  Publisher Welcome Guest | RSS

 
 
Main » Articles » haberler » haberler

GÜNEŞ ENERJİSİNDE DEVRİM YARATAN MATERYAL
GÜNEŞ ENERJİSİNDE DEVRİM YARATAN MATERYALAmerikalı bilim adamları, güneş enerjisi elde etmede büyük bir engeli aşan bir materyal keşfettiklerini belirterek, bu melez materyalin güneş ışığındaki tüm enerjiyi soğurduğunu açıkladılar..

   WASHINGTON - Ohio Üniversitesi’nden araştırmacılar, yakalanmalarını daha kolaylaştıracak biçimde elektronlar

da üreten bu yeni malzemenin, elektrik ileten plastiği, molibdenum ve titanyum gibi metallerle biraraya getirdiğini söylediler.

   Ohio Üniversitesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Malcolm Chisholm, "Böyle başka melez materyaller de var ama bizimkinin avantajı, güneş spektrumunun tamamını elde edebilmemizi sağlaması” dedi.

   Güneş ışığının, çıplak gözle görülebilecek tüm renk spektrumlarını içerdiğini belirten araştırmacılar, gözün renk olarak yorumladığının, ışığın değişik enerji düzeyi veya frekansı olduğuna işaret ediyorlar.

   Bugünkü güneş hücreleri yalnızca ışık frekansının küçük bir bölümünü yakalayabiliyor ve güneş ışığının içerdiği enerjinin küçük bir bölümünü elde edebiliyorlar.

   Araştırmalarını Proceedings of the National Academy of Sciences adlı dergide yayımlayan bilim adamları, yeni materyalin, ışıktaki enerjiyi bir seferde tamamıyla soğurabilen ilk malzeme olduğuna dikkati çekiyorlar.

(Kaynak: Ntvmsnbc.com
Category: haberler | Added by: gumusomer (2010-02-27)
Views: 2185 | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
 
 
Login form

Section categories
haberler [1]

ara

puan ver
Rate my site
Total of answers: 11

Site friends
 • Create your own site

 • sayaç

  Total online: 1
  Guests: 1
  Users: 0

   

  Copyright MyCorp © 2020
  Website builderuCoz